Bioconsulting

10 czerwca 2011 r., w Gdańsku, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska wraz z ambasadorem  Norwegii J. E. Enokiem Nygaardem podpisała memorandum w sprawie nowej perspektywy Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Strona główna arrow Inne Programy arrow pożyczka na innowacje
  • Decrease font size
  • Default font size
  • Increase font size
pożyczka na innowacje
Pożyczka na innowacje Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
09.10.2007.

Pożyczka na innowacje

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości może udzielić małemu lub średniemu przedsiębiorcy pożyczki.

Jednakże zastrzeżeniem jest, aby ta pożyczka była przeznaczona na finansowanie części kosztów przedsięwzięcia w zakresie działalności innowacyjnej. Z uwagi na swe przeznaczenia pożyczka ta została nazwana "pożyczką na innowację".
Pożyczka na innowację może być udzielona na finansowanie kosztów następujących działań:

  • wdrożenia wyników prac badawczo - rozwojowych;
  • zakupu licencji krajowych lub zagranicznych, polegającego na nabyciu uprawnień do wykorzystywania rozwiązań naukowych i technicznych oraz doświadczeń produkcyjnych;
  • zakupu i montażu maszyn lub urządzeń oraz budowy, rozbudowy lub modernizacji budynków lub instalacji niezbędnych do wprowadzenia innowacji.

Według przepisów pożyczka na innowację nie może przekroczyć 75% kosztów netto wymienionych wyżej przedsięwzięć, zrealizowanych po zawarciu umowy o udzieleniu pożyczki. Wysokość pożyczki nie może również być wyższa aniżeli kwota 2 000 000 zł.

Pożyczka na innowację nie może być udzielona na okres dłuższy niż sześć lat.
Jak każda pożyczka, tak i ta została oprocentowana.

Oprocentowanie pożyczki na innowację jest równe połowie oprocentowania kredytu lombardowego udzielanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu udzielenia pożyczki.

Ważnym jest również fakt, że PARP może udzielić karencji w spłacie pożyczki na innowację. Okres tej karencji jednak nie może przekroczyć 2 lat.

Ponadto w okresie karencji odsetki nie są kapitalizowane.